Haradinaj kërkon njohje reciproke ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nën udhëheqjen e SHBA-së

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka deklaruar se Kosova dhe Serbia është koha që të arrijnë marrëveshjen përfundimtare për njohje reciproke.

Sipas tij, kjo marrëveshje duhet të arrihet nën udhëheqjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Këto deklarata Haradinaj i ka bërë në Twitter, ku ndër të tjera ka thënë se e mirëpret takimin e sekretarit amerikan, Anthony Blinken me presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti, në Washington.

“E mirëpres mbështetjen e Amerikës për Kosovën me fondet e MCC-së dhe takimin e delegacionit shtetëror me Sekretarin Blinken. Amerika ka treguar edhe një herë lidership të vërtetë për të na mbështetur ekonomikisht dhe në dialog”.

“Është koha për marrëveshjen përfundimtare për njohje reciproke ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nën udhëheqjen e SHBA-së”, ka shkruar Haradinaj. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS