Haradinaj: Gjaku i martirëve na obligon që të mos ndalemi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj përmes një postimi në llogarinën e tij në Facebook ka kujtuar maskrën që u bë në lagjen Tusuz të Prizrenit nga forcat serbe.

Haradinaj tha se 27 shqiptarë të pafajshëm u masakruan 20 vite më parë.

Tutje, ai tha se gjaku i martirëve na obligon që të mos ndalemi deri sa të gjejmë përgjegjësit e masakrave.

Më poshtë gjeni postimin e plotë të Kryeministrit:

“Sot bëhen 20 vjet nga gjenocidi në lagjen Tusuz të Prizrenit, ku u masakruan 27 shqiptarë të pafajshëm. Kujtimi i martirëve dhe sakrifica e tyre është dëshmi për t’i kultivuar më tej dhe mbrojtur vlerat për të cilat ata dhanë jetën. Gjaku i derdhur i martirëve na obligon të mos ndalemi kurrë gjersa përgjegjësit e këtyre masakrave dhe gjenocidit të dalin para drejtësisë dhe të marrin dënimin e merituar. RH”

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).