Haradinaj flet për koalicionet e mundshme të AAK-së, përjashton LDK-në dhe VV-në

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj ka thënë se partia të cilën ai e udhëheq, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, nuk synon formimin e ndonjë koalicioni të madh parazgjedhor, duke përjashtuar kështu mundësinë e bashkëpunimit me LDK-në, LVV-në dhe PDK-në, para zgjedhjeve.

Haradinaj ka thënë se parapëlqen një koalicion me parti më të vogla siç janë Nisma, PSD e AKR.

“Nuk synojmë një koalicion të madh si rasti me PDK, LDK, e VV por mbesim të hapur me disa parti partnere si rasti i Nismës, PSD-së dhe AKR-së. Unë e kam pasur për nderë ti shërbej vendit së bashku me PDK-, AKR-në dhe Nismën. E kemi vendosur që më tutje t’iu ofrohemi qytetarëve të vetëm dhe jo më si PAN”, tha Haradinaj, në një intervistë për RTV21.

I pyetur nëse do t’i kërkonte partia e Fatmir Limajt postin e kryeministrit për futje në zgjedhje, ai ka thënë se AAK akoma nuk ka pranuar një propozim të tillë.

“Ne ende nuk e kemi konfirmuar kandidaturën time dhe këtë do zyrtarizojmë si subjekt politik. Se kush do të jetë në krye të qeverisë e vendos vetë qytetari. Kemi respekt për Nismën. Në rastin konkret AAK akoma nuk ka ndonjë marrëveshje të tillë”, tha ndër të tjera ai.

Ndërsa, lidhur me kritikat që i pari i PDK-së, Kadri Veseli ia ka bërë me rastin e vetë dorëheqjes, Haradinaj ka thënë se i vjen mirë që ka arritur t’i përmbyllë disa tema të mëdha, siç është ushtria dhe Trepça.

“Më vjen mirë që disa punë janë mbyllur si rasti i ushtrisë e i Trepçës dhe plot tema të tjera të interesit nacional”, tha ndër të tjera ai.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).