Haradinaj dhe Limaj shprehen të gatshëm ta formojnë qeverinë me LDK’në

AAK e Ramush Haradinaj të gatshëm të hyjnë në qeveri me LDK-në.

Albin Kurti po vazhdon të jetë kryeministër në detyrë. Ai madje po refuzon të flasë për emrin e mandatarit në këtë periudhë, duke u arsyetuar se po po punojnë në luftimin e pandemisë.

E ish partneri i Kurtit në qëveri, LDK-ja, ka në plan që qeverinë ta bëjë me ish partitë e PAN-it, pos partisë demokratike.

Këtë edhe e ka konfirmuar në Pressing, numri dy i LDK-së.

Ani pse partia ku bën pjesë Veliu, kërkonte me ngulm që të hiqet taksa, në partinë e Haradinajt po shprehën të gatshëm për të bashkëqeverisur me LDK-në.

Por pak më i rezervuar po tregohet Fatmir Limaj.

Ai për T7 ka thënë se nuk kanë ndonjë kërkesë zyrtare nga LDK por ajo çka kërkojnë është që gjithçka të jetë e mbështetur në Kushtetutshmërinë e vendit.

Nderkaq në PDK qysh pas përfundimit të zgjedhjeve e kanë bërë të ditur se do të qëndrojnë në opozitë.

Albin Kurti dhe qeveria e tij u rrëzuan përmes mocionit ku 82 deputetë votuan pro.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).