Haradinaj: Çështja e vizave është premtuese

Pavarësisht se disa shtete të fuqishme të BE-së po vazhdojnë të jenë skeptike sa i përket vizave, Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se çështja e liberalizimit është premtuese, raporton zeri.info.

Pas raportimit të gazetës “Zëri” se Holanda është njëra ndër vendet që janë skeptike për liberalizimin e vizave për Kosovën ka folur edhe kryeministri i vendit Ramush Haradinaj.

I pyetur rreth qëndrimit të Holandës, e cila po vazhdon të hezitojë që ta përkrahë liberalizimin, Kryeministri tha se do të angazhohet në këtë drejtim.

“Ka pasur dhe ka skepticiziëm sa i përkt liberalizimit. Kemi bërë përpjekje për t’i sqaruar Gjermanisë dhe Francës, tash e kemi edhe Holandën. Në raste të caktuara mungon edhe njohuria e saktë për Kosovën. Çështja e liberalizimit të vizave është premtuese, ne e e kemi marrë një përgjigje prej Gjermanisë”, ka potencuar shefi i ekzekutivit.

Në një përgjigje për “Zërin”, zyrtarë nga MPJ-ja e Holandës kanë thënë se kanë kërkuar nga Komisioni Evropian që të japin sqarime rreth disa pikave të raportit të hartuar nga KE për liberalizimin e vizave për Kosovën./Zeri

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).