Hani sa më shumë manaferra, këto janë përfitimet e trupit tuaj

Manaferrat janë fruta shumë të shijshëm dhe të shëndetshëm. Ky lloj i frutave janë të pranishëm sidomos gjatë muajve të verës.

Konsumimi i manaferave bëhet edhe në sezonët e tjera, për arsye se edhe të ngrira ato nuk i humbin vlerat ushqyese. Disa nga përfititmet shëndetësore të manaferrave janë:

Ato kanë nje sasi të madhe të fibrave. Vetëm një filxhan i vogël me manaferra përmban përafërsisht 60 kalori dhe 8 gram fibra. Kjo sasi përbën një të tretat e totalit të sasisë së fibrave që janë të parapara të konsuohen gjatë ditës.

Manaferrat kanë vitamin C. Siç dihet vitamin C është një antioksidant i fortë dhe ka veti anti inflamatore. Gjithashtu ndihmon në mirëmbajtjen e lëkurës, për arsye se ai ndihmon prodhimin e kolagjenit dhe seratoninën( hormone që bënë nxitjen e lumturisë dhe ndihmon në gjumin e rregullt).

Manaferrat ndihmojnë në shëndetin e eshtrave. Pasi që ato përmbajë vitamin K, kjo do të thotë që ndihmon në mpiksjen e gjakut, process ky esencial për zhvillimin normal të eshtrave.

Përpos këtyre vetive ato mbrojnë edhe trurin, ndihmojnë në kontrollimin e sasisë së sheqerit në gjak si dhe kanë shumë benefite të tjera shëndetësore.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).