Mobi Casa

Hani këto ushqime për forma perfekte trupore

/ 1 minutë lexim
Mobi Casa

Konsumimi i ushqimeve që përmbajnë shumë flavonoide mund të parandalojë shtimin në peshë dhe në të njejtën kohë përshpejton humbjen e peshës.

Hulumtuesit nga Harvardi dhe Universiteti i Anglisë Lindore (UEA) zbuluan se konsumimi i ushqimeve të caktuara që përmbajnë flavonoide mund të reduktojnë ndjeshëm shtimin e peshës.

Sipas profesorit në UEA dhe autorit kryesor në studim, Aedin Cassidy, ushqimet më të mira për të pasur formë perfekte trupore janë si më poshtë:

RCCOLA

Mjedrat
Boronicat
Manaferrat
Luleshtrydhet
Qershitë
Rrushi
Kumbullat
Rrepka
Çaji
Kakao
Dardha
Molla
Portokaj, grejpfrut, limon
Qepë
Speca
Patëllxhan i zi

Studimi zbulon se nëse konsumohen vetëm 80 gramë nga frutat dhe perimet nga kjo listë, shëndeti juaj përmirësohet.

Rezultatet treguan poashtu se sasi të vogla të flavonoideve mund të ndikojnë në mbajtjen e peshës ideale dhe madje edhe në humbjen e peshës së tepërt.