Hamza flet për shifrat e papunësisë

Ministri i Financave, Bedri Hamza, tha sot në Kuvend se nuk mund të ketë zvogëlim të vendeve të punës, kur ka rritje ekonomike prej 4,1 për qind.

“Nuk ka zvogëlim të vendeve e të punës kur ka rritje ekonomike për 4,1 për qind. Të dhënat e Trustit tregojnë se kemi rritje të punësimit. Ka zvogëlim të atyre që kërkojnë punë. Norma e papunësisë është më shumë te të rinjtë dhe te gjinia femërore”, tha ministri Hamza.

Në seancën e sotme të Kuvendit, po bëhet shqyrtimi i parë i Projektligjit mbi ndarjen buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2019.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).