Haliti: Infermieria – bërthama e shërbimit shëndetësor

Viti – Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti, në Ditën Ndërkombëtare të Infermierisë, shpreh gjithë respektin e tij dhe të institucioneve komunale, për punën e palodhshme dhe angazhimin maksimal të këtyre profesionistëve.

“Në ditët e sotshme të zhvillimit të mjekësisë bashkëkohore, roli i infermierisë po fiton një dimension të ri të fuqizimit, duke i bërë infermierët ofrues të përkujdesit për miliona njerëz. Shërbimet shëndetësore pa infermierinë janë të pamundura apo jo të plota. Kështu infermieria mbetet bërthama e këtij shërbimi, e përqendruar në promovimin e shëndetit, parandalimin e sëmundjes, kujdesin për të sëmurin dhe rehabilitimin e tij”, ka shkruar Haliti në urimin e tij.

I pari i komunës, i përgëzon infermierët për sakrificën dhe kontributin e çmueshëm që po japin, sidomos, në këtë kohë pandemie. Në mënyrë të veçantë, ai, u duartroket infermierëve vitias, të cilët bashkë me mjekët, të parët u përballën me këtë gjendje, duke qëndruar të përkushtuar, gjatë gjithë kohës, në krye të detyrës./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).