Hahn porosi të qartë Kurtit: Taksa të hiqet sa më shpejtë, dialogu duhet të vazhdojë

Prishtina duhet ta heq taksën dhe të vazhdoj me dialogun. Kjo është porosia e qartë që Kurti me gjasë do të duhet ta dëgjojë nga komisioneri për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn.

Këto komente Hahn i bëri duke theksuar edhe përgatitjet e Joseph Borel për rinisjen e dialogut mes Prishtinës e Beogradit.

Hahn thekson se kjo duhet të ndodhë shumë shpejtë.

“Shpresoj që kjo do të ndodhë sa më shpejtë që të jetë e mundur sepse Joseph Borrel është i gatshëm të fillojë diskutimet substanciale për zgjidhjen finale mes dy vendeve”, ka thënë ai.

Kjo porosi siç duket shkon direkt në drejtim të liderit të VV-së, Albin Kurtit i cili fitoi zgjedhjet e parakohshme në Kosovë.

Ai gjatë ditës së sotme madje pati diskutime me LDK-në lidhur me përgatitjet për krijimin e Qeverisë së re.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).