Grejpfruti, i shkëlqyeshëm për shëndetin

Pema e shëndetshme tropikale me shije të hidhur ka veti të shumta shëruese për shëndetin e njeriut – grejpfruti është përplot me vitaminë C, ndihmon në luftën kundër ftohjes dhe te sëmundjet e zemrës, përshpejton metabolizmin.

Grejpfruti përmban antioksidues, që ndihmojnë te përtëritja e lëkurës së dëmtuar dhe në luftën kundër rrudhave. Po ashtu përmban edhe spermidinë, për të cilën shumë studime mendojnë se ngadalëson procesin e plakjes, transmeton gazeta Kosova Sot.

Nëse trashjen e lëkurës në shputa apo në duar e mbuloni me lëvoren e grejpfrutit së paku për dhjetë minuta, lëkura do të zbutet dhe do të jetë më e bukur. Nëse dëshironi që të përmirësoni gjendjen e lëkurës tuaj, një herë në javë përgatisni një maskë me një lugë mjaltë, bollgur dhe lëngun e gjysmë grejpfrutit.

Përbërësit kimikë të pemës zvogëlojnë nivelin e insulinës në gjak, e përshpejtojnë metabolizmin dhe nxitin humbjen në peshë. Ekspertët e ushqimit sugjerojnë që të gjithë ata që duan të humbin në peshë, duhet të konsumojnë një lëng nga kjo pemë, pasi lëngu nga gresjpfruti e tkurr oreksin.

(Kosova Sot)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).