Uji Dea

Granit Xhaka konfirmon praktikisht largimin nga Arsenali

/ 3 minuta lexim

Mesfushori i Arsenalit, Granit Xhaka thotë se e ardhmja e tij do të vendoset përpara ndeshjes së fundit të sezonit.

Topçinjtë janë në bisedime të avancuara me Bayer Leverkusen për një lëvizje prej 15 milionë eurosh që do t’i jepte fund shtatë viteve të lojtarit shqiptar në klub.

30-vjeçari ka kishte disa periudha të trazuara me Arsenalin dhe iu hoq shiriti kapiteni në vitin 2019, pas një përplasjeje me tifozët vendas në Emirates.

Xhaka ka rindërtuar lidhjen e tij me tifozët që atëherë dhe ka shijuar sezonin e tij më të mirë në Arsenal. Ai dëshiron qartësi rreth së ardhmes së tij përpara se skuadra e tij të përballet me Ëolves në ndeshjet e fundit të sezonit që zhvillohet të dielën e kësaj jave.

“Do ta dini më të fundit javën e ardhshme, me siguri”, deklaroi Xhaka për Standard Sport, kur u pyet nëse ai mund të sqaronte situatën rreth të ardhmes së tij.

“Mendoj se ata (tifozët) e meritojnë këtë dhe unë e bëj edhe për veten time. Kemi edhe një javë të këtij sezoni në Ligën Premier, gjëja e parë është që dua ta shijoj dhe, me siguri, ju djema do ta dini javën e ardhshme se çfarë do të ndodhë me të ardhmen time”, shtoi më tej ai.

Xhaka do të ketë një vit të mbetur në kontratën e tij këtë verë, megjithëse ekziston mundësia për ta zgjatur atë edhe për 12 muaj të tjerë. Ai ishte afër largimit nga Arsenali kur humbi shiritin e kapitenit, por trajneri Arteta e bindi të qëndronte.

Mobi Casa

Xhaka ka thënë që atëherë se ai dëshiron të arrijë diçka “të veçantë” në Arsenal dhe, pavarësisht se dështoi në garën për titull këtë sezon.

“Kjo është ajo që kam thënë kur flas për të veçantat (raporti i mirë me tifozët)”, ka shtuar më tej Xhaka. “Do të thotë, si e them, ku kam qenë tre vjet më parë dhe si u ktheva. Më bën krenar, më bën edhe të lumtur. Por kjo është historia ime, kjo është rruga ime”.

“Sigurisht, nëse javën e ardhshme do të dimë shumë më shumë se çfarë do të ndodhë me të ardhmen time, do të jem mirënjohës për fansat sepse si më trajtojnë pas kësaj, nuk e prisja nëse do të jem i sinqertë”.

“Unë jam mirënjohës për këtë dhe dua t’u kthej atyre diçka (për) ndoshta ndeshjen time të fundit të dielën”.

“Doja të bëja diçka të veçantë këtë sezon, ndoshta me një titull, por nuk është koha. Le të shohim se çfarë flet e ardhmja për të”.

“Aty ku kam qenë tre vjet më parë dhe ku jam sot, mendoj se jam rritur si një person, si një lojtar dhe kam kthyer respektin, atë që mendoj se e meritoj edhe nga tifozët”.

“Ne kemi punuar 11 muaj shumë mirë. Le të shijojmë ndeshjen e fundit në shtëpi”, ka potencuar më tej Xhaka. /Telegrafi/