Grafite “vrit shqiptarët” në Serbi, reagon lideri nga Lugina

Disa grafite “vrit shqiptarët” janë shkruar në mure të objekteve në Zrenjanin të Serbisë.

Këtë e ka vërejtur kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Serbi, Ragmi Mustafa, i cili një fotografi ku shihen këto grafite, e ka postuar në Facebook, transmeton zeri.info.

Mustafa ka shkruar se këto grafite janë produkt i sistemit aktual në Serbi dhe dhe pasojë e diskursit në rritje ksenofob kundër minoriteteve nga politikanët, mediat dhe personalitetet me ndikim publik në Serbi. Ai i ka ftuar organet kompetente ta zbardhin rastin.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).