Grabovci: Specialja moti diskutohet dhe kjo çështje duhet të mbyllet

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, në emisionin Info Magazine të Klan Kosovës ka folur për vendimin që Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka marrë për rikthimin e votimit të Gjykatës Speciale për krime të luftës. Ai ka deklaruar se nuk ka asgjë të jashtëligjshme sa i përket riprocedimit të Speciales.
“Zyra ligjore e qeverisë ka dhënë interpretimin ligjor dhe ka konstatuar se Gjykata Speciale mund të procedohet sërish në parlament. Po ashtu edhe zyra ligjore e Kuvendit të Kosovës ka dhënë interpretimin e vet. Gjykata Speciale nuk është duke u diskutuar këtë vit apo që disa muaj, por me vite të tëra. Duhet ta pranojmë se vitin e kaluar kjo çështje ka marrë besimin e shumicës së deputetëve. Është një e padrejtë që po iu bëhet qytetarëve të Kosovës por duhet të pajtohemi me realitetin. Kjo çështje duhet të mbyllet”.

Grabovci ka thënë se deputetët e PDK-së me debat u bindën që ta përkrahin me votën e tyre themelimin e Dhomave Speciale për gjykimin e krimeve të luftës, duke mos përmendur emra se cilët ishin ata që ndërruan qëndrim.

“Deputetët e PDK-së do ta votojnë Specialen. Do të jemi unikë në votën tonë. Deputetët nuk janë shantazhuar dhe nuk janë paralajmëruar për sanksionime por kanë debatuar dhe janë bindur që ta përkrahin themelimin e Dhomave Speciale. Nëse dikush e quan shantazhim, sqarimin dhe debatin, atëherë nuk e di më se cilat janë vlerat e demokracisë. Ne kemi debatuar për Gjykatën Speciale në PDK. Askush nuk u shantazhua”, shtoi ai..

Ndërsa, opozitarja Donika Kadaj-Bujupi në një lidhje direkte gjatë emisionit ka thënë se tashmë Parlamenti ka marrë vendimin e tij, dhe se kontestimi i tij do të thotë cenim i kompetencave të këtij institucioni ligjvënës.

Pas kësaj deklarate të deputetes, Grabovci ka deklaruar se tashmë e di pozicionin e opozitës kundrejt Gjykatës Speciale dhe është në rregull me atë fakt.

“Tashmë dihet qëndrimi i opozitës dhe unë e respektoj atë. I arsyetoj deputetët të cilët kanë hezituar dhe hezitojnë për Specialen për shkak se është një çështje shumë e koklavitur. Ne jemi të bindur se përfundimi i këtij procesi do t’i hapë perspektivë vendit tonë”, ka përfunduar Grabovci. /Klan Kosova/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).