Gjyshes

Poezi nga Fitim Kosumi

Ike pa definuar kilometra,
duke folur pak, shëndosh e rehat,
diku, jo më shumë se dy metra,
por jo, më në të njëjtin shtrat.

…dhe kishte ardhur ai çast,
i cili mblodhi familjen anembanë,
me lot në sy e zemër të plastë,
se më trupi, shpirt s`po mbanë.

Ndoshta dhe doje pushim,
nuk e di…
ti shkove në amshim,
ndoshta për takuar babën Haxhi.

Nuk e di…
nuk mund të definoj kilometra,
vetëm Zoti e di,
sa lot më ranë në ato dy metra.

Shënim:
Kushtuar gjyshes sime Shaha Krasniqi – Kosumi (1926-2020), e cila më 12 janar 2020 ndërroi jetë. Koretin (pjesa e epërme) K. Kamenicë – Republika e Kosovës.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).