Gjyqësori pika më kruciale e gjeneratave të reja

Nga Musa Sabedini- Nuk mund të synojmë shtet ligjor e funksional nëse akoma stagnojnë hallkat zinxhirore Polici-Prokurori dhe Gjykatë. Pa policë të aftë, pa prokuror të guximshëm e pa gjykatës apolitikë vështirë se mund të ecim në këmbë të shëndosha, aq më parë të bëhemi pjesë e standardeve dhe kritereve të Bashkimit Evropian.

Jemi mësuar tashmë kohëve të fundit të shohim edhe policë, edhe gjykatës e edhe prokuror duke u arrestuar e duke treguar lloj – lloj rrëfimi. Në shikim të parë kjo tregon një hap pozitivë për shoqërinë tonë se po merremi me të keqën, por në fakt kjo e keqe kështu ka qenë që nga viti 1999.

Pra na janë dashur plotë 13 vite që të vetëdijësohemi dhe të raportojmë. Rasti i fundit ku gjykatësi Miodrag Paviq ra në flagrancë, pasi u raportua nga një bashkëvendës i tij është lajm i mirë. Lajm i mirë në kuptimin se edhe në gjyqësor ka dhe ka pasur korrupsion të rangut më ekstrem. Madje ka çdo ditë raste ku qytetari goditet, ku qytetarit i hyhet në hak. Megjithatë arrestimi i Paviqit nuk ishte meritë as e policisë e as e prokurorisë, po ishte meritë e vet qytetarit-viktimës që në këtë rast nuk ka heshtur.

Askund në botë nuk ndodhë , madje as në shtetet më të pazhvilluara që qytetari të vrapojë pas gjykatësit, pas lëndës së tij. Askund nuk ndodhë që qytetari të vrapojë pas policit e prokurorit. Këtu tek ne në Gjilan e në Kosovë, po ndodhë pikërisht ky fenomen. Kot shteti i paguan këta gjykatës , polic e prokuror. Kot madje është kur atyre u krijon kushte, zyre, telefona, aparatura e çka jo tjetër. Sjellja e tyre prapë mbetet e njëjtë në raport me qytetarin e rëndomtë. Zvarriten lëndët me vite të tëra, humbin dosjet, zhduken rastet dhe askush nuk jep përgjegjësi.

Në fakt në kuadër të këtyre tri hallkave që janë të përfshira policia-prokuroria dhe gjykatat duhet të ndërrohet koncepti dhe mentaliteti në kokat e atyre që punojnë në këto institucione. Është thënë disa herë se sistemi i drejtësisë po reformohet, po ka transparencë më shumë, punë profesionale më të madhe, po në fakt në praktikë po ndodhë e kundërta. Kemi sërish mbyllje të këtyre institucioneve, kemi mos transparencë të këtyre institucioneve, papërgjegjësi totale ndaj punës.

Dhe viktimë sërish mbetet qytetari i rëndomtë. Këto fakte pastaj ndikojnë që gjyqësori të akuzohet dhe të mbetet i fundit për kah besueshmëria. Kam qenë dhe jam gjithmonë ithtar i një pune të guximshme, profesionale dhe përkushtuese. Sepse vetëm këto tri elemente e bëjnë punën e gjyqësorit më të afërt me publikun, e bëjnë më të afërt me kriteret e krijuara dhe të standardizuara nga shtetet e Bashkimit Evropian.

Miodrag Paviq mund të ketë edhe shumë koleg të tjerë që e kanë kryer apo e kryejnë të njëjtin zanat, vetëm duhet që qytetari ta aktivizojë guximin dhe të raportojë për dukuritë e tilla. Gjyqësori vazhdon të mbetet sfida më kruciale për gjeneratat e reja, për ato gjenerata që nuk i binden politikës dhe që nuk ndikohen nga politika, për ato gjenerata që nuk njohin autoritete e institucione politike, për ato gjenerata që nuk e njohin dhe nuk kanë frikë nga krimi i organizuar politikë e ekonomikë, për ato gjenerata të reja që janë në gjendje në çdo kohë ta mbrojnë viktimën, dëshmitarin e mbrojtur, qytetarin e thjeshtë.

Në këtë rrugë për ta disiplinuar, profesionalizuar dhe bërë më të përgjegjshëm hallkën e drejtësisë kemi shumë punë, kemi shumë punë dhe mbi të gjitha na duhet më shumë guxim e kurajo për ta luftuar të keqën që po sillet rreth gjyqësorit.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).