Gjilani shënon fitoren e parë historike në ndeshje kampionale kundër Prishtinës

Në javën e VIII-të, të Superligës në futboll, skuadra e Gjilanit ka arritur të bën histori duke shënuar fitoren e parë në stadiumin “Fadil Vokrri” në ndeshje kampionale, duke e mposhtur Prishtinën me rezultat 2-0.

Për dallim nga ndeshja e kaluar ndeshjen e drejtoi ndihmës trajneri Alban Hyseni, Hyseni edhe pse ishte në këtë ndeshje ai nuk e drejtoi skuadrën ndërsa ndeshjen e drejtoi nga banka drejtori i Gjilanit, Sallah Sherifi, në mungesë të trajnerit Gentjan Mezani, i cili po theksohet nga taborri i Gjilanit se ka probleme familjare dhe pritet të rikthehet pas 3-4 javëve.

Futbollistët e Gjilanit arrinë në epërsi në minutën e 13-të nga penaltia, pasi më herët ishte ndalur në mënyrë të palejuar Edison Kqiku dhe arbitri Selim Isufi akordon penalti, dhe nga pika e bardhë i pa gabuar ishte kapiteni Fiton Hajdari.

Në minutën e 23-të, Krasniqi i Prishtinës gjuan nga distanca furishëm por portieri Enea Koliqi i cili sot ishte në nivel të detyrës mbron për mrekulli.

Një gjë të tillë Krasniqi e provon edhe në minutën e 38-të, por golin ja mohon edhe një herë Koliqi.

Në minutën e 65 mbrojtësi i djathtë i Gjilani, Frashëri, luan me dorë brenda zonës, dhe arbitri Selim Isufi akordon penallti, Endrit Krasniqi gjuan nga penaltia por Koliqi mbron duke shpëtuar rrjetën e tij.

Futbollistët e Prishtinës në minutën e 90 lëshojnë rastin më ideal të barazojnë rezultatin por Otto John nga afërsia gjuan jashtë portës.

Tre minuta më vonë në lojën shtesë “bardhekuqët” e Gjilanit vulosin gjithçka pas një kundërsulmi të shpejt Gerhard Progni i cili zëvendësoi Nikaqin me gjuajtje precize nga 16 metra mposht portierin Haxho të Prishtinës.

Pas ndeshjes, Sallah Sherifi, i cili drejtoi Gjilanin në këtë ndeshje deklaroi.
“Këtë fitore ju dedikoj tifozve “Skifterave” në veçanti tifozit i Engjull Smërqakut i cili ndërroi jetë para disa ditëve. Gjatë kësaj ndeshje kemi pasur shumë kujdes, treguam karakter por treguam cilësi dhe lojë të mirë, i përgëzoj futbollistët për angazhim”.

Në javën e IX-të, Gjilani është nikoqirë i Besës së Pejës./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).