Gjilani shënon fitore për të kryesuar tabelën

Skuadra e Gjilanit pas javës së V-të, ka arritur e vetmuar ta kryeson tabelën e Superligës së Kosovës duke e mposhtur Ballkanin e Suharekës me rezultat 1-0.

Për “bardh e kuqët” e Gjilanit skuadra e Ballkanit tani e një kohë të gjatë ishte “macja e zezë” duke i shkaktuar humbje të njëpasnjëshme por kësaj radhe Gjilanasit u treguan të vëmendshëm.

Në fillim të ndeshjes lëndohet në gjurin e këmbës së majtë Kushtrim Shabani futbollisti i Gjilanit, por sipas informatave ai pritet të rikthehet shumë shpejt në fushën e blertë.

Mysafirët ishin ata që të parët rrezikuan portën e Gjilanit, Artur Magani, gjuan furishëm por Haxhihamza ishte në vend.

Me të filluar pjesa e dytë futbollistët e Gjilanit gjejnë rrjetën e portierit Armend Ruxhit, sulmuesi Gerhard Progni së pari gjuan Ruxhi mbron shkurtazi ndërsa në të dytin tentim Progni gjenë këndin e poshtëm të “gardianit” mysafirë Ruxhit duke realizuar për 1-0.

Gjerë në fund të takimit të dy skuadrat më tepër u përqendruan me kundërsulme por nuk arritën të shënojnë në portat kundërshtare.

Me këtë fitore, “bardh e kuqët” i prinë tabelës të vetmuar me 12 pikë të tubuara.

Trajneri i Gjilanit, Gentjan Mezani, pas ndeshjes ka deklaruar.
“Kemi arritur të fitojmë një ndeshje shumë të vështirë, jam i kënaqur me këtë fitore nuk bëmë ndeshje të mirë për sy por për momentin ne kemi synim se si ti mposhtim kundërshtarët tanë, ne do t`i marrim ndeshjet një nga një pasiqë çdo ndeshje e ka peshën e vet”.

Në javën e VI-të, Gjilani do të jetë mysafirë i Prishtinës./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).