Gjilani qyteti i fajdeve, për një muaj disa raste të evidentuara

Gjilan – Vetëm brenda një muaji në Gjilan janë arrestuar Lavdrim Kastrati, Afrim Krasniqi e Faton Dubova për veprën penale “Fajdeja”, kurse viktimë e rasteve të njëjta është personi i njëjtë me inicialet E.I. Kryeprokurori Jetish Maloku ende nuk është përgjigjur në interesimin e rajonipress se sa është goditur ky rrjet mafioz në Gjilan.

Në rastin e fundit Prokuroria Themelore në Gjilan, Departamenti për Krime të Rënda, ka kërkuar nga Gjykata kompetente në Gjilan, caktimin e masës së arrestit shtëpiak ndaj të dyshuarit Faton Dubova, pasi dyshohet se ka kryer veprën penale “Fajdeja.

Ekziston dyshimi i bazuar se, i dyshuari Faton Dubova, duke shfrytëzuar gjendjen e vështirë materiale të të dëmtuarit E.I. në periudha të ndryshme kohore të njëjtit i ka dhënë para me fajde, në vlerë prej 226,000.00 euro, me qëllim që pastaj t’ia kërkonte me kamatë prej 30%, me ç’rast vlera e përgjithshme sipas marrëveshjes që i dëmtuari kishte për t’ia kthyer të dyshuarit ishte 294,800.00 euro.

I dyshuari, me vendim të prokurorit të shtetit gjendet nën masën e ndalimit 48 orësh./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).