RCCOLA

Gjilani mposhtet në Suharekë nga Ballkani

/ 2 minuta lexim
RCCOLA

Skuadra e SC Gjilanit në ballafaqim me Ballkanin në javën e 30 të Superligës së Kosovës në futboll, është mposhtur me rezultat 1:0. Në një ndeshje mjaft interesante, skuadra e Ballkanit arriti me shumë mund ta mposht Gjilanin, duke e marrur kreun e tabelës.

Rastin e parë vendasit e kishin në minutën e 40, Jashanica gjuan nga afërsia, por portieri Ena Koliqi shpëton gol të sigurt. 2 minuta më vonë, Mirlind Daku, gjuan bukur por edhe kësaj r\radhe Ena Koliqi shpëton portën e tij. Në fund të të pjesës së parë, Progni harkon e me kokë Nikaq qëllon vetëm syllen pingule të portierit Luljanoviq.

Eco Higjiena

Në minutën e 58, Armend Thaqi i vetmuar me Ena Koliqin, por ky i fundit pret goditjen e Thaqit. Gjilani kishte rast shënimi në minutën e 65, nëpërmjet Fiton Hajdari por portieri Luljanoviq shpëton gol të sigurt. Vendasit arrijnë të shënojnë në minutën e 71, nëpërmjet Mevlan Zekës, që në fund doli të ishte goli i fitores për Ballkanin. Skuadra e Gjilanit kanë mundur shumë lehtë të barazojnë rezultatin në minutat shtesë, pasiqë Progni nga goditja e dënimit gjuan furishëm por portieri vendas shpëton portën e tij.

Me këtë fitore Ballkani merr kreun e tabelës me pikë të barabarta me Dritën nga 64 pikë, ndërsa Gjilani mbetet në pozitën e 4 me 43 pikë. Në javën e ardhshme, Gjilani do të jetë nikoqirë i Drenicës./rajonipress/