UBT

Gjilani largon Dritën nga titulli i kampionit

/ 2 minuta lexim
Hidromorava

Gjilan – Skuadra e Gjilanit ka ndalur në barazim Dritën me rezultat 1:1, në derbin e tensionuar e dramatik. Drita e cila kishte nevojë për fitore për të qëndruar në kreun e tabelës, shënoi e para në ndeshje.

Në minutën e 32-të, Besnik Krasniqi harkon bukur nga një gjuajtje e lire, e më së miri gjendet Broja i cili kalon Dritën në epërsi 0:1.

Momentet më dramatike në ndeshje ndodhën nga minuta e 75-të.

Pas një dueli në mes Zekës dhe Vitijas, ky i fundi duke kërkuar goditje dënimi, rrëzohet në zone duke u dukur që Vitija luajti me dorë.

Pas një tensioni në fushë dhe jashtë saj, gjyqtari i takimit, Gramos Shala, shikoni aksionin në VAR, dhe akordon penallti për Gjilanin.

ARKATANA

Përgjegjësi nga pika e bardhë e mori, Mevlan Zeka, i cili nuk gaboi dhe barazoi rezultatin në 1:1.

Ndeshja në vazhdim ishte e tensionuar, dhe gjyqtari vazhdoj lojën për 14 minuta, por rezultati mbeti i pa ndryshuar.

Me këtë fitore Drita zbret në pozitën e dytë, me 67 pikë, ndërsa lider i tabelës dy javë para fundit të kampionit është Ballkani me 69 pikë.

Ndërsa, Gjilani mbetet në pozitën e tretë me 52 pikë. Në javën e ardhshme, Drita do të jetë nikoqire e Malishevës, ndërsa Gjilani do të udhëtoj në Podujeve për tu takuar me Llapin./rajonipress/