Gjilani fiton derbin e shumëpritur

Gjilan – Spektakli futbollistik i derbit të qytetit të Gjilanit, me plot meritë i ka takuar futbollistëve të Gjilanit të cilët arritën të mposhtin rivalin e përbetuar Dritën me rezultat 1-0.

Në një ambient të bukur futbollistikë të cilët kishin përgatitur tifozët “Skifterat” e “Intelektualët”, edhe njeher dëshmuan se qyteti i Gjilanit me të drejt është qytet i futbollit.

Në praninë e 8000 shikuesve, tifozët e dy klubeve e kanë kaluar provimin e tyre hiq më pak se me notën 10-të.

Në një ndeshje me rëndësi të madhe të javës së 7-të, futbollistët e Gjilanit gjatë 90 minutave u treguan skuadër më e organizuar se rivalët e tyre.

Në një ndeshje jo edhe aq atraktive “bardh e kuqët” e Gjilanit arrijnë të shënojnë në minutën e 44-të.

Pas një goditje nga 30 metra nga ana e djathtë, Ansi Nika harkon e më së miri gjendet me kokë Mauriso Perez i cili nga 7 metra e shtang portierin e Dritës, Edvan Bakajn.

Gjerë në fund të ndeshjes asnjëra skuadër nuk kanë realizuar ndonjë rast shënimi, kryesisht aksionet përfundonin para portave kundërshtare.

Trajneri i Gjilanit Sedat Pajaziti pasë ndeshjes ka deklaruar.
“E kemi ditur se do të jetë ndeshje e vështirë, në derbi asnjëherë nuk i dihet, jam i lumtur me këtë fitore dhe ngadalë po e marirm fizionominë e lojës për ndeshjet e ardhshme”.

Ndërsa homologu i tij nga Shqipëria, Shpëtim Duro ka theksuar.
“Më vjen keq për humbjen në këtë derbi, ishim diçka më të mirë në pjesën e parë por nuk arritëm të fitojmë, skuadra është në një krizë dhe shpresoj se shumë shpejt do të këndellemi”.

Në javën e ardhshme Gjilani në Prishtinë takohet me Flamurtarin, ndërsa Drita do të jetë nikoqir i Trepqës’89 nga Mitrovica./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).