Gjilani arrin fitore dhe shpreson Evropën

Futbollistët e Gjilanit kanë arritur fitore të rëndësishme në stadiumin “Rexhep Rexhepi” në Drenas, duke mposhtur Feronikelin me rezultat 0-2.

Me këtë fitore “bardhekuqët” e Gjilanit, kanë arritur të mbajnë shpresa për një vend i cili i dërgon në kupat evropiane.

Gjilanasit furishëm e nisën ndeshjen e sotme, Gerhard Progni në minutat 10 e 11 gjuan furishëm por mbi portën e portierit Deniz Troshupa.

Në këtë pjesë të ndeshjes në minutën e 18-të, Zeka gjuan me kokë por pranë pingulës së Shkëlzen Ruqit të Gjilanit.

Në minutën e 23-të, nga 18 metra Sebino Plaku gjuan furishëm godet portierin Troshupa të cilit i rrëshqet topi nga dora duke u përplasur në rrjetën e tij 0-1.

Në minutën e 52-të, Zeka gjuan nga ndërprerja por Ruqi ishte në vend.

Një minutë më vonë, Progni gjuan bukur por Troshupa me mund pret këtë gjuajtje.

Në minutën e 70 edhe njëherë gabon portieri i Feronikelit, Deniz Troshupa i cili degazhon gabimisht tek Muhamed Usein i cili nga 20 metra gjenë këndin e djathtë të vendësve duke vulosur fatin e kësaj ndeshje me 0-2.

Pas ndeshjes trajneri i Feronikelit, Afrim Toverlani theksoi.
“Kjo ishte ndeshja më e dobët e Feronikelit, portieri jonë gaboi në dy raste, skuadra e Gjilanit dëshmoi se është një skuadër e fort dhe me përvojë”.

Trajneri i “kuqebardhve” të Gjilanit, Gentjan Mezani, pas 90 minutave ka deklarua.
“Më vjen keq për pikët e humbura ndaj Trepcës’89 dhe Llapit, por ato janë të shkuara, i përgëzoj futbollistët për angazhim, tani na presin ndeshje më tepër se finalet, ne në këtë ndeshje bëmë disa ndryshime në formacion dhe rezultuan mjaft të qëlluara ndërsa në ndeshjen e radhës me Prishtinën do të japim më të mirën që posedojmë si skuadër”.

Në javën e 29-të, Gjilani do të jetë nikoqir i Prishtinës.

Nga 28 javë të zhvilluara Gjilani ka tubuar 55 pikë e cila pozicionohet në pozitën e katërt./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).