Eko Higjiena

Gjësendet e lëngshme dhe të freskëta ushqimore, të cilat mund t’i hani në korrik

/ 2 minuta lexim

Ekspertët preferojnë që të konsumojmë sa më shumë pemë dhe perime çdo ditë. Ja disa propozime.

BORONICAT

Një filxhan boronica përmban 84 kalori dhe 4 gramë fibra. Boronicat janë burim i mrekullueshëm i vitaminave C dhe K, të cilat kanë rëndësi të madhe për shëndetin e eshtrave. Ato po ashtu përmbajnë antioksiduesin antocianidinë, i cili parandalon kancerin e prostatës.

KUNGULLESHKAT

Përpos faktit që janë të shijshme, kungulleshkat janë burim i mirë i vitaminës C dhe preferohen si përbërës kryesor në shumë dieta, meqë ndihmojnë në nxjerrjen e ujit nga organizmi, si dhe të materieve të dëmshme. Ato kanë edhe sasi të mëdha të vitaminës C, kaliumit, kalciumit, fosforit dhe selenit. E përmirësojnë tretjen, e preferohen si shtesë e përkryer e peshqve dhe mishit.

NEKTARINAT

Një nektarinë (pjeshkë e lëmuar) e madhësisë mesatare përmban rreth 60 kalori, 2 gramë fibra, e nuk përmban aspak yndyrë, apo natrium. Ato janë burim i mirë i vitaminës C, e përmbajnë dhe vitamina A, E, K, kompleksin e vitaminës B dhe kalium. Nëse ato nuk janë aq të pjekura, qitni në një qese të letrës me banane dhe mollë. Gazi etilen i liruar nga këto pemë ndihmon në pjekjen e nektarinave.

Vali Ranch

BROKOLI

Brokoli i takon familjes së lakrës, e për të gjitha perimet e kësaj familjeje është dëshmuar se parandalojnë paraqitjen e kancerit. Brokoli është shumë i pasur me vitamina A dhe C, kalium, fibra dhe me vitaminën B. Më së shpeshti hahet si shtesë gjelle, apo edhe si sallatë.

MJEDRAT

Mjedrat përmbajnë antocian, një substancë e fuqishme antiinflamatore, për të cilën është dëshmuar se është e dobishme për memorien. Studimet kanë treguar se mjedrat mund ta zvogëlojnë rrezikun nga paraqitja e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit.

KASTRAVECËT

Kastravecët përmbajnë shumë pak kalori, aspak kolesterol, yndyrë dhe as kripë. Janë sallatë e preferuar verore, por me kalimin e kohës, ato fillojnë të bëhen të hidhura. Hani sa nuk është bërë vonë.