Eko Higjiena

Gjermania e zhgënjyer që nuk pati sukses takimi i djeshëm në Bruksel

/ 1 minutë lexim

Zëdhënësi i Qeverisë Federale të Gjermanisë, Steffen Hebestreit, ka deklaruar se është zhgënjyese përsëri që takimi i djeshëm në Bruksel nuk ka dhënë rezultate.

Hebestreit potencoi se pengesat e palëve në dialog nuk do to të lejojnë të dalin nga kriza.

“Shumë zhgënjyese që takimi i dialogut mes Serbisë dhe Kosovës ishte sërish i pasuksesshëm. Pengimi nuk do të na nxjerrë nga kriza. Dialogu i normalizimit i udhëhequr nga BE-ja është mënyra e vetme për një zgjidhje”, shkroi Hebestreit në “X”.

Uji Dea

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u takuan të enjten në Bruksel me ndërmjetësimin e shefit të politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, dhe të dërguarit të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak.

Takimi, që kishte në agjendë zbatimin e Marrëveshjes bazë për normalizimin e marrëdhënieve, nuk prodhoi ndonjë rezultat, tha Borrell.

Sipas tij, ishte Kurti ai që nuk e pranoi propozimin e BE-së për zbatimin e njëkohshëm të obligimeve që dalin nga kjo marrëveshje, ndërsa Vuçiq e pranoi.