Gjashtë muaj përballje me COVID-19, deri tani 14 mijë e 637 persona janë prekur nga ky virus në Kosovë

Janë bërë gjashtë muaj që kur në Kosovë u paraqiten rastet e para me virusin SARS-CoV-2 pozitiv.

Që nga 13 marsi e deri më sot, në Kosovë pozitiv kanë rezultuar 14 mijë e 637 persona nga 57 mijë e 851 sa janë testuar.

Nga ky virus që nga marsi kanë humbur jetën 596 persona, kurse të shëruar janë 11 mijë e 435.

Sipas IKSHPK-së, numri i rasteve që mbeten akoma aktive në vend me COVID-19, është 2 mijë e 606.

Ndryshe sot në Kosovë ka filluar viti i ri shkollor në shumicën e shkollave. IKSHPK ka uruar nxënësit dhe mësimdhënësit për fillimin e vitit shkollor, duke rekomanduar zbatimin e rregullave të reja në shkollë. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).