Gërvalla: Nuk lejojmë një ‘Republika Srpska’ tjetër, duam marrëveshje me njohje reciproke me Serbinë

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, beson se njohja e plotë ndërkombëtare e pavarësisë së Kosovës do të ishte një sinjal për nacionalistët në Serbi se destabilizimi i fqinjëve si: Bosnja e Hercegovina, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut nuk është recetë për sukses.

“Njohja e Kosovës do të ishte një kontribut i madh, madje historik për stabilitetin dhe paqen”, tha shefja i diplomacisë kosovare, Gërvalla-Schwarz.

Kosova është ndryshe nga Bosnja dhe Hercegovina, siç tha ajo, “edhe pse ne kemi të njëjtat forca që po përpiqen të na fusin në telashe. Megjithatë, Kosova nuk është e ndarë në strukturën e qeverisë”.

“Më shumë se 94 për qind e qytetarëve tanë i përkasin një kombësie dhe Kushtetuta jonë është më e mira për pakicat në Evropë. Madje kemi të garantuar pjesëmarrjen në qeveri për minoritetet”, thotë Gervalla-Schwarz, shkruan Klix.ba.

Zbatimi i ligjit

Ajo thotë se Qeveria e Kosovës kontrollon dhe është e aftë për të garantuar sigurinë dhe sundimin e ligjit, edhe në pjesën veriore, edhe ndaj strukturave të dhunshme kriminale që tentojnë të frikësojnë qytetarët serbë, shqiptarë, boshnjakë dhe të tjerë të Kosovës që jetojnë në atë pjesë të vendit.

“Kjo është një pyetje e vërtetë, jo vetëm për Kosovën, por edhe për Bosnjën dhe Hercegovinën, Malin e Zi dhe Maqedoninë e Veriut, dhe në lidhje me këtë edhe për Perëndimin: sa jemi të gatshëm dhe për sa kohë të tolerojmë një Rusi gjithnjë e më agresive dhe ndërmjetësve gjithnjë e më agresiv në Ballkan, në rangun nga Vuçiq e Daçiq e deri te Dodik”, thotë Gërvalla-Schwarz.

Perëndimi duhet të përgjigjet, thekson ajo, dhe nuk duhet të dështojë përsëri, siç bëri në mënyrë dramatike në vitet 1990 në rajon, dhe pas 1999 në lidhje me agresionin e Putinit kundër Gjeorgjisë në vitin 2008, Ukraina në vitin 2014, e cila përfundimisht çoi në luftë totale kundër Ukrainës në vitin 2022.

“Nëse ne si Perëndim dështojmë përsëri, Evropa mund të përfundojë përsëri në një luftë të madhe. Ose do të ndalojmë ata që bëjnë luftë dhe ata që kërcënojnë me luftë, si Putin, Vuçiq, Daçiq, Vulin dhe ekstremistët e tjerë, ose shumë shpejt do të jetë shumë vonë”, paralajmëron Gërvalla Schwarz, transmeton Telegrafi.

Populli dhe qeveria në Kosovë janë paqësorë

Sipas saj, situata në Kosovë është sa më stabile për aq sa është e mundur, sepse qeveria dhe populli qëndrojnë të qetë dhe nuk reagojnë njësoj si nacionalistët përplot urrejtje që tentojnë të provokojnë konflikte.

Duke folur për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë dhe Kosovën, Gërvalla-Schwarz theksoi se ata janë të gatshëm të pranojnë propozimin franko-gjerman si bazë për bisedime të mëtejshme, por “ne nuk lejojmë një ‘Republika Srpska’ tjetër, sepse një mund të jetë tëpër shumë”.

Kundër Asociacionit të komunave serbe

Ajo ka kujtuar se “Asociacioni i komunave serbe” bie ndesh me nenin 23 të Kushtetutës së Kosovës.

“Në vend të kësaj, ne po fokusohemi në një marrëveshje përfundimtare që duhet të rezultojë, siç i thanë presidenti Biden dhe kancelari Scholz zotit Vuçiq, në njohje reciproke”, tha ajo.

E pyetur se cili është pozicioni aktual ndërkombëtar i Kosovës, veçanërisht nga aspekti i vazhdimit të fushatës së Serbisë për tërheqjen e njohjes së Kosovës si shtet, anëtarësimin në Kombet e Bashkuara, Gervalla-Schwarz tha se të gjithë e dinë atë lloj propagande nga Beogradi, “por sa i përket OKB-së, ne e dimë se anëtarësimi i Kosovës nuk varet vetëm nga Serbia”.

“Ka të tjerë, në mesin e anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, të cilët nuk duan të krijojnë një precedent të tillë. Kjo tregon se premtimet për anëtarësim në OKB janë thjesht joserioze. Ata janë naivë në rastin më të mirë. Perëndimi duhet të ndalojë së shituri iluzione dhe duhet të zhvillonte një strategji realiste, por jo duke vënë baste për Vuçiqin dhe Putinin, por duke iu përshtatur shpejt epokës së re”, nënvizoi Gërvalla-Schwarz.

Perëndimi, pjesë e të cilit sigurisht është edhe Kosova, thotë ajo, duhet të ndajë politikën e vet nga Serbia dhe Rusia.

“Ne duhet të lëvizim së pari në vend që të ngecim prapa. Pra, së pari të shkoni për njohje nga anëtarët e mbetur të BE-së dhe NATO-s dhe t’i dërgoni një sinjal Rusisë: ‘Nuk ka asgjë për të rrëmbyer këtu, ka mbaruar’. Sapo Greqia ose Spanja ose secili prej pesë nga 27 anëtarët e mbetur të BE-së ta njohë Kosovën, do t’i lëvizë gjërat nga një qorrsokak dhe do ta detyrojë Serbinë të rillogarisë pozicionin e saj”, beson shefi i diplomacisë kosovare.

Njohja e realitetit të pavarësisë së Kosovës, pretendon ajo, do të dërgonte një sinjal për nacionalistët në Serbi se destabilizimi i fqinjëve si: Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut nuk është një recetë për sukses.

“Qeveria e Kosovës mbron qëndrimin e saj, i përmbush obligimet e saj. Ne nuk mashtrojmë. Meqë insistojmë në sundimin e ligjit, lojës së vjetër të mashtrimit të Serbisë i ka ardhur fundi. Jo vetëm Kosova, por të gjithë në rajon e dinë Vuçiq, ish-ministri i propagandës së Millosheviqit, nuk ka probleme me mashtrimin, ai e bën atë sistematikisht, ndoshta edhe patologjikisht. Vuçiq dhe Daçiq ndjekin ideologjinë e supremacisë serbe, që është një koncept racist. Nëse Serbia dëshiron të hyjë në shekullin e 21-të, ajo duhet t’i jepet fund atij racizmi. Nëse Serbia do të bëhej vërtet evropiane, në kuptimin e saj më të mirë, siç janë shumica e boshnjakëve evropianë dhe siç jemi ne evropianë të vërtetë, tensionet dhe problemet në Ballkan do të zhdukeshin shpejt”, nënvizoi Gërvalla-Schwarz, transmeton Telegrafi.

Serbia, shton ajo, është “elefanti në dhomë” dhe të gjithë duhet të flasim për këtë. Shkaku kryesor i problemeve të Serbisë me Malin e Zi, Bosnjë dhe Hercegovinën, Maqedoninë e Veriut dhe Kosovën është, siç deklaroi kreu i diplomacisë kosovare, është ideologjia raciste e supremacisë serbe.

Raporti ndaj qytetarëve të Bosnjës dhe Hercegovinës

Edhe pse Kosova bëri një hap të rëndësishëm përpara për pranimin në Këshillin e Evropës, në këtë kuptim, Gervalla-Schwarz kujtoi se aplikacioni është dorëzuar vetëm në maj të vitit të kaluar. Ajo thotë se kanë përparuar shumë shpejt dhe kanë mbështetje të madhe nga shumë vende.

Në pyetjen se a mund të pritet që Marrëveshja e Berlinit të fillojë të zbatohet këtë vit, ratifikimi i së cilës është veçanërisht i rëndësishëm për Bosnjë dhe Hercegovinën e Kosovës, ministrja Gervalla-Schwarz theksoi se Qeveria e Kosovës tashmë ka vendosur për ratifikimin kur bëhet fjalë për Bosnje-Hercegovinën.

“Ne do të hapim një kapitull të ri për qytetarët tanë të cilët do të kenë më shumë liri të lëvizjes dhe më shumë mundësi për bashkëpunim ekonomik, shkëmbim kulturor dhe përforcimin e lidhjeve mes vendeve tona”, tha ministrja Gërvalla Schwraz. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS