Gazmend Freitag dhe Nadége e re

Çfarë ndodh kur një artist takon muzën e tij? I frymëzuar nga natyra e saj, ai pikturon si i obsesionuar ditë e natë, duke krijuar në imazhin e saj interpretime historike („Baresha“) si dhe një shumëllojshmëri të portreteve.

Një vend të veçantë në këtë panteon të muzës së tij merr piktura e Nadéges së re, e pikturuar në stilin e mjeshtërve të vjetër. Portreti i përshkruar me vaj dhe tush në kanavacë paraqet Nadégen e re 18 vjecare në fazën e pjekurisë së saj femërore, në prag midis vajzës dhe gruas me cfarë ajo rrezaton një cilësi ëndëruese dhe erotike. Prekëse është edhe pasiguria e saj e shprehur me një kuriozitet me të cilin ajo vështron në të ardhmen akoma të pasigurtë dhe njëkohësisht shumëpremtuese. (MG)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).