Gazmend Freitag, ai ka lindur krijues!

Nga Remzije Zekolli – Analistë, kritikë, portale në gjuhën shqipe dhe në gjuhë të huaja, shpeshherë në analiza dhe kritika arti, janë shprehur se piktori shqiptar nga Kosova, Gazmend Freitag ka lindur me talentin e tij krijues. Edhe krijuesit e mëdhenj kanë histori fëmijërie të cilën e ndajnë me publikun. Maestro i pikturës, Gazmend Freitag për pak çaste na kthen në fëmijërinë e tij të gërshetuar plot ngjarje reale dhe të përjetuara. Tani para artdashësve të tij, por edhe më gjerë sjellim një dëshmi, një thesar të llojit të vet, i cili dëshmon talentin e tij qysh nga fëmijëria.

Me pedantëri kishte vendosur numrat në fletët e bardha ku kishte shkruar vjershat. Në atë arkë thesari ruhen edhe vizatimet e tij të para. Në vendlindjen e tij si në çdo fshat të Kosovës shtohej familja e rriteshin fëmijët, ndërtonin shtëpi dhe secili dilte e jetonte fatin e tij. Familja u nda sipas traditës e zakonit të asaj ane, u ndërtuan tri shtëpi të reja. Babai i piktorit u vendos në shtëpinë e re ndërsa shtëpia e vjetër ku kishte lindur ai, i mbeti vëllait të dytë, axhës së piktorit, i cili jetonte me prindër.

Krijuesi i vogël me kujdes i kishte ruajtur librat e tij, të secilës klasë të cilat i kishte ndarë veç e veç në thes najloni dhe i kishte renditur për mrekulli. Në atë arkiv të vetkrijuar, me kujdes ruante atë thesar fëmijëror, libra, fletore, vizatime, literaturë shkollore, mes tjerash romanin „Pse“ të Sterio Spasses i cili ishte i ndaluar të lexohej në atë kohë, indeksin dhe literaturën e fakultetit juridik.

Krijuesi ishte 22 vjeç kur iku në Gjermani. Shtëpinë e vjetër ku ishin gjërat e tij në çati, e kishte shkatërruar axha, nga brenda të katër dhomat, u shndërruan në shtallë të lopëve. Në çati piktori i kishte fshehur gjërat e tij personale. Askujt si ra ndërmend t’i ruante ato materiale. Një pa kujdesi e vogël e tyre i humbi pa gjurmë gjithë atë arkiv krijimesh të piktorit.

Vjeshta e vitit 2003, shënon një moment të veçantë në jetën e tij, rishfaqjen e fletores së poetit të vogël me vjersha që nga viti 1982 i cili në rrugëtimin e tij u lartësua në legjendë të artit pamor botëror./rajonipress/

Legjenda: Gazmend Freitag, Pataqani i Poshtëm, Kosovë, 1982

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).