Gashi i përgjigjet LVV-së: Selmanaj do të jetë prezent në seanca, sjellja juaj ishte e dhunshme

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi e ka quajtur veprim të dhunshëm, sjelljen e deputetëve të LVV-së të cilët kundërshtuan prezencën e zëvendëskryeministrit, Driton Selmanaj në seancën e Kuvendit.

Ai shtoi se Selmanaj do të marrë pjesë në seanca të Kuvendit, pavarësisht se LVV-ja ka thënë se nuk do të lejojë që të njëjtat të mbahen në prezencën e tij.

“Ajo që ne kemi parë sot është sjellje arbitrare, me potencial dhune , e dënueshme dhe jo demokratike. Por ne këtu jem, dhe nuk do të lejojmë në asnjë formë që vullneti i qytetarëve dhe vullneti demokratik të shkelet me veprime të dhunshme. LVV është duke tentuar të imponojnë vlerësimet e tyre subjektive mbi Kuvendin e Kosovës”, ka thënë Gashi.

Ai ka shtuar nëse LVV-ja vlerëson apo kushdo tjetër se Qeveria është e gabueshme, Kushtetua i parasheh mekanizmat demokratik sic është mocioni i mosbesimit.

“Nëse janë shumicë ata që mendojnë që kjo Qeveri është e gabuar, nëse janë shumicë ata që mendojnë se ky zv.kryeministër nuk duhet të vijë në Kuvend e marrin një mocion e votojnë shkarkimin e zv.kryeministrit dhe automatikisht nuk e lejon me hy brenda seancës protokolli e policia”, ka thënë Gashi. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS