Futbollisti Feriz Sadiku nënshkruan për skuadrën zvicerane FC Will

Talenti i madh i futbollit me prejardhje nga Kosova pikërisht nga Petroci i Gjilanit, Feriz Sadiku, këto ditë ka nënshkruar kontratë me skuadrën zvicerane FC Will.

17 vjeqari i cili karrierën e kishte filluar në St Gallen para 6 muajve e kishte dërguar Sadikun në FC Will si huazim por skuadra e FC Will ka shprehur interesim për Sadikun duke i ofruar kontratë dy vjeçare.

FC Will e cila bën gara në Swiss-Challenge League, është një skuadër me traditë të gjatë futbollistike e formuar në vitin 1900, ndërsa stadiumi i saj ka kapacitetin e 6,000 ulëseve, ndërsa Sadiku tani për dy vite do ta djersit fanelën “zi e bardh” të FC Will.

“Karrierën futbollistike e kam filluar që nga mosha 7 vjeçare në St Gallen, në pozitën e mesfushorit ofanziv ku jam duke luajtur ende këtë pozitë, para 6 muajve zyrtarët e St.Gallen më kanë transferuar tek FC Will por këta të fundit kanë kërkuar që të jem pjesë e tyre duke më ofruar kontratë dy vjeçare dhe për këtë jam i lumtur pasiqë skuadra e FC Will ju jep shumë hapësirë futbollistëve të rinjë”.

Talenti shqiptar, Feriz Sadiku në fillim të këtij viti kishte pasur oferta nga shteti i Maqedonisë dhe ai i Zvicrës, për të qenë pjesë e tyre por një gjë të tillë e kishte refuzuar kategorikisht.

“Është shumë e vërtet që kam pasur oferta por nuk kam dashur të jem pjesë e tyre, zemra ime ka rreh për shtetin e prindërve të mijë Kosovën dhe jam shumë krenar që Përzgjedhësi, Ramiz Krasniqi, më ka bërë ftesë të jem pjesë e saj, ndërsa mua më mbetet të dëshmohem me lojën time për shtetin e Kosovës dhe për skuadrën e re timen FC Will”, është shprehur talenti shqiptar, Feriz Sadiku./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).