Fungo: Gjendja e sigurisë në Kosovë e qetë

Komandanti i KFOR-it në largim, gjeneral major Giovani Fungo gjatë një konference të mbajtur për media, ka shpalosur objektivat që janë arritur gjatë mandatit dhe sigurinë e Kosovës, shkruan “Zeri.info”.

Gjendja e sigurisë në Kosovë sipas Fugos është e qetë dhe se nuk sheh kërcënime në aspektin e sigurisë, duke vlerësuar lartë bashkëpunimet me Policinë e Kosovës, Forcë e Sigurisë së Kosovës dhe EULEX-in.

Situata e sigurisë në Kosovë është mjaft e mirë. Nuk shoh ndonjë kërcënim. Aspektet e sigurisë janë zhvilluar në mënyrë shumë efikase. Kemi një bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Policinë e Kosovës, Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe EULEX-in” tha Fungo, raporton “Zëri.info”.

Fugo gjithashtu potencoi se prezenca e KFOR-it në Kosovë është e ndërlidhur me disa kushte.

“Prezenca e KFOR-it nuk është e ndërlidhur me ndonjë periudhë kohore, është e ndërlidhur me disa kushte dhe kur të plotësohen ato kushte KFOR-i do të jetë në gjendje të ndryshoj strukturën”, tha ndër të tjera Fungo.

Ndërkohë, KFOR-i të mërkurën do të mbaj edhe ceremoninë e ndërrimit të komandës, ndërmjet komandantit në largim Giovani Fungo dhe komandantit të ardhshëm të KFOR-it gjeneral major Salvatore Cuoci./Zeri/.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).