Fshati Capar i komunës së Gjilanit të mahnit me bukurit e saj

Gjilan – Ky fshat piktoresk është i vendosur pran kodrës së Gurit të Bardhë. Gjendet nja 10 km larg qendrës komunale të Gjilanit. Kufizohet në lindje me Bukovikun, në jug-lindje me Pogragjën, në jug me Uglarin, dhe në perëndim me Malishevën. Nga të dhënat thuhet se ky vendbanim është krijuar para 180 viteve, nga banorët e ardhur nga Mërkoja vendbanim në Jabllanicë.

Si vend kodrinoromalor njihet me kullota të mira për bagëti.
Po ta vizitosh njëherë do të mahnitesh me bukuritë e këtij fshati, të bënë për vehte, të bënë të kërkosh prapë ta vizitosh, pamja magjike nga lartësia e fshatit të mbush me energji.

Por specifike e kësaj ane është mikpritja dhe atdhedashuria. Shikuar në këtë mënyrë kjo anë dhe banorët e saj kanë dhënë dhe japin kontribut të vazhdueshëm për zhvillimin dhe përparimin e vendit. Nisur nga parimi “të gjithë të barabartë” dhe kontribuues në zhvillim, kjo anë ka patur qasje konstruktive me mundësitë e veta në këtë drejtim.

Por, në këndvështrimin tjetër se si po kthehet ky kontribut i qytetarëve lë shumë për të dëshiruar. Subjektet politike që kanë qeverisur Gjilanin e pasluftës kanë bërë pak ose thuajse aspak në zhvillimin e infrastrukturës dhe kushteve elementare për jetesë.

Parë nga ky këndvështrim banorët e Caparit janë konsideruar vetëm si votues dhe të dëgjueshëm, dhe nuk janë marrë shumë në konsideratë problemet dhe hallet e tyre.

Po të takohesh me të rinjët e këtij fshati që në numër janë shumë pak, temë kryesore e diskutimit është braktisja e vendit, dhe në sytë e tyre shihet qartë pakënaqësia dhe mllefi i mbledhur prej kohësh duke aluduar gjithnjë në mungesën e strategjisë së zhvillimit ekonomik dhe rritjes së mirëqenies së banorëve të kësaj ane e më gjerë.

Ata bëjnë thirrje për më shumë punë konkrete edhe në këtë pjesë të Komunës së Gjilanit, kërkojnë ta ndjejnë dhe t’i prekin të mirat e shtetit ku frymojnë bashkë me të tjerët dhe mos të jenë të diskriminuar në kuptimin negativ./rajonipress/skender berisha/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).