Fjala e fundit

Aristidh Kolia, në veten e parë!

Çamëri, të puthsha ballin
me arvanitët je një vëlla
nëpër rrugë kudo ka diell
fjalë të gjalla të gjuhës sonë

Një Atdhe e kam zemrën
e thash në Artë e Athinë
kraharorin e kam flamur
Kuq e Zi, si në Shqipëri

Nuk i vihet pranga fjalës
nuk i vihet pranga gjuhës
Shqipëria është gjaku ynë
nuk i vihet pranga diellit

Zgjohuni çamë e arvanitë
jem shqiptar, jemi vëlla
tek ky diell e tek ky det
Shqipëria është e lashtë

Çamëri, gjakja e Zeusit
jemi komb me përëndi
bimur jemi tek kjo tokë
kur ky dhé s´ishte Greqi!…

Atdhe Geci – Dortmund, 2020

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).