Fidanishtja

Fitore e thellë e Gjilanit, por e vonuar

Futbollistët e Gjilanit ndeshjen e fundit e kishin fituar me KEK-un dhe ju deshtë plot pas tetë javëve të arrijnë tek fitorja, duke e mposhtur skuadrën e Lirisë së Prizrenit e cila tani vetëm është përshëndet nga Superliga e Kosovës.

Futbollistët e Gjilanit këtë takim e fituan pa mund të madh, pasiqë skuadra mysafire nga Prizreni gjatë 90 minutave nuk ishte e barabartë.

Futbollistët e Gjilanit arrijnë në epërsi në minutën e 11-të, Nika kroson nga këndi e më së mirë i gjendet Fiton Hajdari i cili me kokë gjenë rrjetën e mysafire 1-0.

Dy minuta më vonë Fatih Karahaoda i Lirisë nga 13 metra godet horizontalen e Haxhihamzës së Gjilanit.
Një gjë të tillë e bën edhe Keita Rezak i cili në minutën 14-të, godet pingulen e mysafire të portierit Flamur Gashit.

Rast të qindëpërqind lëshon Karahoda, i cili nga afërsia gjuan me kokë por Haxhihamza dëbon topin jasht vijës fundore të tij.

Në minutën e 21-të, Nika depërton nga ana e djathtë harkon nga 25 metra i cili gjenë bashkëlojtarin e tij Keita Razak i cili nuk e pati të vështirë ta plason topin në rrjet për rezultatin 2-0.

Fidanishtja

Mysafirët në minutën e 38-të, nëpërmjet Ilir Mustafës godasin pingulen e Gjilanit.

Në minutën e 58-të, Fiton Hajdari i vetmuar nga 5-6 metra nuk gjen portën mysafire.

Në minutën e 60-të, Ansi Nuka me depërtim individual depërton bukur dhe nga 7-8 metra sjell skuadrën e tij në epërsi 3-0.

Në minutën e 70-të, Keita Razak pasi shmang dy futbollist mbrojtës nga ana e djathtë me gjuajtje të fuqishme nga 15 metra ngrit epërsinë dhe vulos fatin e kësaj ndeshje jo të barabartë me rezultat 4-0.

Në javën e fundit futbollistët e Gjilanit janë mysafirë të Ferizajit./rajonipress/