Mobi Casa

Finoku – pak kalori, por i pasur me vlera ushqimore

/ 2 minuta lexim
RCCOLA

Finoku është i pasur me vlera ushqimore dhe është përdorur kryesisht në vendet e Mesdheut.

Kjo bimë lufton bakteret dhe forcon sistemin imunitar.

Finoku ndihmon kundër anemisë dhe problemeve me tretjen.

Ai plotëson 10 për qind të nevojës ditore për kalium ndaj ruan ekuilibrat e elektroliteve në organizëm.

Jo rastësisht Azia e Vogël, prej nga e ka origjinën, por edhe e gjithë zonë mesdhetare e përdor këtë perime për cilësitë që bart.

Mobi Casa

Finoku është shumë i varfër në kalori ( rreth 31 kalori për 100 gr), yndyrna, por shumë i pasur në fibra.

Fruti i finokut ka shumë kripëra minerale, mbi të gjitha, potas, kalcium dhe fosfor, të vlefshëm për forcimin e kockave dhe parandalimin e lodhjes.

Ai përmban gjithashtu shumë vitamina, si vitamina A, e rëndësishme për një lëkurë të mirë dhe për të rregulluar funksionimin e retinës së syrit, Vitaminën B, e cila ndihmon në mirëfunksionimin e sistemit nervoz dhe aparatit kardiovenoz, si dhe Vitaminën C, e cila ndihmon së tepërmi në parandalimin e shumë sëmundjeve dhe forcon sistemin imunitar të trupit.

Përdorimi i finokut mund të vijë në forma të ndryshme, si sallatë e freskët, në supë apo në formën e çajit.