Filozofia e ecjes

Poezi nga Atdhe Geci

Mjafton një ëndërr të dalë në rrugë
ajo do ta nxjerr një qytet në shesh
lufta ëndrrave do i gjejë ëndërruesit
do gjej prijësin e ëndrrave që prijnë…

Ëndrrat për ideal dhe për mirëqenie
janë të ashpra e tejet të guximshme
ëndrrat e sheshit s´janë ëndërra të
vazove, por ëndrra me flakë jetësh!

Ëndrrat pa punë e pa bukë s´falin
ato përcaktojnë vet fatin e qëllimit
fyerja dhe poshtërimi i nxori nëpër
rrugë, poshtërues janë maskarenjtë.

Në këtë qytet me përgjakje të rëndë
prehen ëndrra të të gjitha kohërave;
ëndrra pellazge, epirote, dardaniote
ëndrra kohërash gjysmë të harruara.

Ëndrra, kujdes nga intelegjencia e
zezë, nga ndjekës e hetues ëndrrash
ëndërr, ji në kohën tënde mos u jep,
ti je shpresë që banon në këtë dhé!…

Atdhe Geci – Dortmund, 2019

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).