Fillon implementimi i kontratës për shërbimet e menaxhimit dhe kontrollit të qenve endacak

Viti – Kryetari i komunës Sokol Haliti dhe drejtori i Inspeksionit Skender Ahmeti, kanë pritur sot në një takim një grup operatorësh ekonomik, me të cilët kanë biseduar rreth implementimit të kontratës për shërbimet e menaxhimit dhe kontrollit të qenve endacak.

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë përmes projektit “Menaxhimi dhe kontrolli i qenve endacak”, të financuar nga Qeveria e Republikës se Kosovës është duke punuar me intensitet të shtuar në kapjen dhe trajtimin e qenve endacak. Në bazë të statistikave të AUV-it, deri më tani janë trajtuar 5750 qenë në gjithë Kosovën dhe se puna është duke vazhduar në teren, ku në vazhdimësi po rritet i kafshëve të trajtuara.

Shërbimet e menaxhimit dhe konntrollit të qenve endacak, parashihen që në bazë të udhëzimit administrativ për kryerjen e shërbimeve veterinare të bëjnë kapjen e qenve endacak, trajtimin (kontrollim, ushqim, vaksinim, dehelmitizim, identifikim), kastrim/sterelizim, eutanazia për qentë e sëmurë dhe agresiv (kryerja e procesit të eutanazisë, transporti dhe groposja), hospitalizimi, si dhe lëshimi në vendin e kapjes. Kontrata për shërbimet e menaxhimit dhe kontrollit të qenve endacak është një vjeçare./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).