Filip Shiroka – njeri i penës dhe i luftës

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi

Hej, do t’ ia këndoj një këngë krenare –
Veprimtarit të Rilindjes Kombëtare !
Këtë këngë do t’ ia këndoj trim Filip Shirokës –
Njeri i penës dhe i shpatës , mbrojtës i kësaj tokës !

Hej, ishte inxhinier dhe poet lirik –
Që s’i trembej syri nga asnjë armik !
Shpejt e mësoi zanatin e armëve luftëtare –
Për t’i mbrojtur trojet etnike shqiptare !

Filip Shiroka ishte shkodran i madh luftëtarë ,
Mjeshtër i mprehtë pene , poet dhe shkrimtarë !
Filip Shiroka u lind më 3 Gusht 1859 –
Lumja Shkodra , lum familja dhe e lumja ajo nanë !

Vdiq më 14 Nëntor 1935 ,
Në qytetin e Bejrutit , shëmbëlltyrë , njeri me besë !
Filip Shiroka ishte i biri i Engjëll Shirokës
Dhe i Rozës së Ndoc Heqimit – krenaria e Shkodrës !

Nuk kishte fuqi nga shkolla që e ndanë –
Mësimet fillore i mori tek etërit françeskanë !
Në mesin e mësuesve të tij, që ua mësonte diturinë –
Ishte edhe arbëreshi i njohur At Leonardo de Martino !

“Mjeshtri shfaqi pa dallim, në çdo punë që ia afruan ,
Zanatin e armëve e mësoi , për krah burrave që luftuan ,
Për mbrojtjen e trojeve shqiptare të mbarë vendit –
Nën udhëheqjen heroike të Lidhjes së Prizrenit !

Aftësinë për të stërvitur , e kishte qëndisë ,
Penën elegante në kallamarin e skrivanisë ,
E përfitoi pranë mësuesit të tij , Leonardo di Martino –
Prirjen për udhëheqësi përmes fjalës së qëruar artino !

Që në diasporën e largët nuk i ra , kurrë poshtë nuk i zbriti –
Në Lindjen e Mesme , nga Libani dhe Egjipti !…
E mori prej Shkodrës fisnike dhe fretërve të përkushtuar mbarë ,
Me një sens morali të fortë e të pastër si qelibar !“

Gjilan, më 18.08.2020 vj.

Demir KRASNIQI

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).