ARKATANA

Fidan Aliti rrëfehet për mediat zvicerane për skandalin në Rumani: Kosova është shtet i pavarur

/ 3 minuta lexim
Eco Higjiena

Mbrojtësi i Kosovës, Fidan Aliti, ka dhënë një intervistë për Blick, ku ka folur fillimisht për ndeshjen me Zvicrën, pastaj edhe atë me Rumaninë.

Pas bëj ndeshje që edhe në Zvicër po konsiderohet si festë futbollit mes Kosovës dhe Zvicrës, Dardanët përjetuan një skandal në Rumani.

Fidan Aliti ka kaluar ditë emocionuese me Kosovën në këto ditë që i ka rrëfyer për mediumin e njohur zviceran.

Ndeshja kualifikuese për EURO 2024 ndërmjet Rumanisë dhe Kosovës është dashur të ndërpritet për shkak të një pankarte raciste dhe thirrjeve të tifozëve.

Blick: Fidan Aliti, fillimisht barazimi 2-2 ndaj Zvicrës në Prishtinë, pastaj humbja 2-0 me skandalin në Rumani. Sa emocionues ishte ky takim mes Kosovës dhe Zvicrës?

Fidan Aliti: Shumë emocionues, ende nuk e kam tretur plotësisht. Përgjigja më e mirë ndaj këtyre ngjarjeve të patregueshme në Rumani do të kishte qenë që ne të fitonim. Fatkeqësisht nuk ia dolëm.

Blick: Loja u desh të ndërpritet për gati një orë sepse ju dhe kolegët tuaj u ofenduat nga tribuna dhe në bllokun e tifozëve rumun u ngrit një pankartë që thoshte “Kosova është Serbi”… Diçka e tillë nuk funksionon.

Fidan Aliti: Këto janë deklarata politike që nuk kanë vend në futboll. Racizëm i hapur. Kosova është shtet i pavarur.

Blick: A mund të kishit qëndruar në dhomat e zhveshjes dhe ta braktisnit lojën?

Fidan Aliti: Ta shohësh tani, ky do të ishte vendimi i duhur. Vetëm atëherë do të kishim bërë një deklaratë të vërtetë. Ndaj loja përfundoi normalisht dhe askush nuk u penalizua.

Hidromorava

Blick: Çfarë po bënit në zhveshtore gjatë ndërprerjes?

Fillimisht zhvilluam një takim taktik. Deri atëherë ishim më mirë se Rumania dhe e kishim lojën nën kontroll. Më pas një delegacion i UEFA-s hyri në dhomën e zhveshjes dhe pati një diskutim të gjatë.

Blick: Loja vazhdoi dhe Kosova nuk luajti siç luante. Pse?

Fidan Aliti: Jeni të mirëpritur ta pyesni gjyqtarin për këtë. Kjo ishte fatkeqësi! Pas rifillimit, ai vazhdimisht fishkëlleu gjithçka kundër nesh. Kartoni i kuq ishte qesharak dhe u shpik një penallti për Rumaninë. Ky nuk është një justifikim, mund ta shikoni lojën përsëri, mos ngurroni.

Blick: Edhe himni juaj u vërshëllye. Sa dhemb kjo?

Fidan Aliti: Ne prisnim fishkëllima dhe si profesionistë duhet të jemi në gjendje t’i përballojmë ato. Por njerëzit vazhduan të bërtisnin “Kosova është Serbi” dhe askush nuk u përgjigj. Vetëm me pankartën u duk se ishte kaluar përfundimisht kufiri.

Blick: Kjo armiqësi erdhi vetëm tre ditë pas “miqësore” kundër Zvicrës në Prishtinë…

Fidan Aliti: Për ne lojtarët, ndeshja me Zvicrën nuk ishte miqësore. Ne donim të fitonim, kishte shumë në lojë. Më beso: në një duel harron se kush është kolegu yt. Por për të gjithë njerëzit në Prishtinë loja ishte padyshim një festë e madhe. Fakti që shënuam për 2-2 në fund ishte e merituar.

Gjashtë ndeshje, katër pikë. E keni humbur tashmë pjesëmarrjen në Kampionatin Evropian?

Fidan Aliti: Kjo mund të mos mjaftojë më. Por kampionatin evropian nuk e humbëm kundër Zvicrës dhe Rumanisë, por më parë me barazimin ndaj Andorrës dhe humbjen ndaj Bjellorusisë./Telegrafi/