Fëstëku mbron nga kanceri i mushkërive

Konsumimi i fëstëkut në baza ditore mund të ndihmojë në uljen e rrezikut për prekje nga kanceri i mushkërive.

Studiuesit i kanë ndarë personat e hulumtuar në dy grupe, njëri prej të cilit ka konsumuar rreth 68 gram fëstëkë në ditë, derisa grupi tjetër ka shërbyer vetëm si grup kontrollues.

Hulumtimi ka treguar se personat të cilat kanë konsumuar fëstëk, kanë nivele më të larta të vitaminës E, e cila besohet ne ul rrezikun e prekjes nga kanceri i mushkërive, por edhe të formave tjera të kancerit, si ai i prostatës. /femina/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).