Fëstëkët, aleatë në luftën kundër diabetit të tipit 2

Diabeti i tipit 2 njihet ndryshe si diabet i fituar nga i cili po preken gjithnjë e më shumë njerëz. Por ekziston një frutë e thatë, e cila e lufton më së miri këtë lloj diabeti, shkruan “Zëri.info”.

Bëhet fjalë për fëstëkët ose stikat siç i njohim ndryshe. Kështu konsumi i rregullt i këtyre frutave të thata jo vetëm që ndihmon shëndetin e zemrës të ish-duhanpirësve, por edhe të mbajë nën kontroll çekuilibrimin e glikemisë.

Një studim ka treguar se fëstëkët janë të pasura me fibra natyrale, të cilat ndihmojnë në ruajtjen e ekuilibrit glikemik, por parandalon edhe disa lloj tumoresh.

Këshillohet që të konsumoni çdo ditë 30 gramë fëstëkë dhe do të shihni dobitë në trupin tuaj. Por kujdes mos e teproni me ngrënien e tyre! /ZERI

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).