Ferizaj ja “terron” Dritës në Gjilan

Ish-futbollisti i Dritës, Filonit Shaqiri, i cili në këtë afat kalimtar të verës ka kaluar tek skuadra e Ferizajit ishte protagonisti kryesor i ndeshjes së sotme të zhvilluar në stadiumin e qytetit në Gjilan para 2000 shikuesve.

Shaqiri ka shënuar supergol me mjeshtri në minutën e 94-të, duke gjetur rrjetën e portierit Darko Tofiloski duke i shtangur si futbollistët njashtu edhe shikuesit në shkallët e stadiumit.

Në pjesën e parë të dy skuadrat kishin gjysmë rastet e tyre por pa rrezik për portat kundërshtare, duke u përmbyll pjesa e parë me rezultat të bardh 0-0.

Në pjesën e dytë rast ideal shënimi kishte Izair Emini por nga afërsia gjuan mbi port.

Eco Higjiena

Emini në minutën e 77-të, gjuan nga distanca por “gardiani” i Ferizajit, Armend Blakqori, me mund të madh shpëton rrjetën e tij.

Në minutën e 84-të, Gilberto Fortunato ndëshkohet me karton të kuq pas goditjes në Viktor Kukën e Ferizajit.

Futbollistët e Dritës kanë mundur të shpëtojnë një pikë në minutat shtesë në atë 97 por Bujar Shabani shpërdoron një rast tejet të mirë.

Trajneri i Dritës Ardian Nuhiu pas ndeshjes ka deklaruar
“Është fillimi i kampionatit së paku e merituam një pikë por nuk e arritëm, ndërsa mysafirët nga një kundërsulm na ndëshkuan, në përgjithësi jam i kënaqur me angazhimin e futbollistëve të mijë shpresoj se shumë shpejt do t’ju kthehemi fitoreve”./rajonipress/