Fidanishtja

Feith: Serbia të përcaktohet se cilën rrugë do ta zgjedhë

/ 3 minuta lexim

Diplomati holandez, Pieter Feith, ka kritikuar politikën e Serbisë. Ai thotë se shteti serb duhet ta kuptojë njëherë e mirë se Kosova ështëe pavarur dhe sovrane dhe se çështja e veriut është e mbyllur.

Beogradi vazhdon të luajë me disa karta ne politikën e jashtme, duke pasur marrëdhënie të mira perëndimin si dhe me Kinën e Rusinë.

E këtë politikë të Serbisë po e kritikon ish-përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian në Kosovë, Pieter Feith.

Ai në një intervistë për tëvë1 thotë se ka ardhur momenti kur Serbia të përcaktohet se cilën rrugë do e zgjedhë.

Sipas tij nuk do të ketë paqe të qëndrueshme në rajon nëse Serbia nuk e pranon se Kosova është e pavarur dhe sovrane.

“Ka shqetësime serioze sa i përket çështjes se sigurisë në rajon, e veçanërisht ne veriun e Kosovës. Serbia akoma nuk e pranon se Kosova është një shtet i pavarur dhe se pjesa e veriut i përket vetëm Kosovës. Kjo është njëra nga arsyet kryesore që situata sigurisë vazhdon të jetë e ndjeshme në Kosovë. Të dyja vendet duhet të bëjnë më shumë për të vazhduar rrugën drejt anëtarësimit të plotë në Bashkimin Evropian, vetëm kështu është më i sigurt rajoni i Ballkanit Perëndimor. Pra ne veçanti Serbia duhet ta ketë të qartë njëherë e mirë se cilën rrugë do e zgjedh”, ka thënë diplomati holandez për Tëvë1

Tutje Feith ka folur edhe për situatën e ndjeshme të sigurisë në pjesën veriore të Kosovës.

Fidanishtja

Sipas tij pavarësisht se NATO po e shqyrton shtimin e trupave në Kosovë, Policia e Kosovës është forca e parë që duhet të garantoj siguri në atë pjesë vendit.

“Natyrisht që këshilli i NATO-s do ta diskutojë mundësinë që të ketë shtim të trupave në Kosovë, por unë mendoj se fillimisht Policia e Kosovës duhet të garantoj siguri në pjesën veriore të vendit dhe më pas të asistohet nga KFOR-i. Nëse rase se Policia e Kosovës është shumë e ngarkuar, atëherë normalisht që duhet te ketë më shumë mbështetje nga NATO. Nuk është aspak sinjal i mirë që në vitin 2023 jemi akoma duke folur për këto çështje të sigurisë”, ka thënë ai.

Diplomati holandez, e sheh akoma Rusinë si kërcenim për paqen në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

“Po, Rusisë i intereson që të ketë trazira në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe për këtë arsyeje është alarmuar sekretari i përgjithshëm i NATO-s, JensStoltenberg. Pas agresionit ushtarak të Rusisë ndaj Ukrainës askush nuk mund të ndihet i sigurt, por natyrisht që NATO është shumë e fuqishme edhe e gatshme për të reaguar nëse situata përshkallëzon. Në këtë periudhë shtetet perëndimore duhet të jenë shumë vigjilente”, është shprehur ai.

Më 24 shtator të këtij viti Policia e Kosovës u sulmua nga një formacion terrorist ku mbeti i vrarë rreshteri Afrim Bunjaku.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nuk e pranon se Serbia është përgjegjëse për sulmin në Banjskë të Zveçanit.