Federatat e hendbollit dërgojnë në IOC rastin e Kosovës

Prishtinë – Federata Ndërkombëtare e Hendbollit (IHF) dhe ajo evropiane (EHF) do t’i drejtohen Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) lidhur me rastin e Kosovës. Nga IOC-ja dy asociacionet e hendbollit do të kërkojnë sqarime të mëtejme për Kosovën. Kështu është vendosur në takimin që IHF-ja e EHF-ja e zhvilluan në mesjavë në zyrat e Federatës Evropiane.

“IHF-ja dhe EHF-ja janë pajtuar që së bashku t’i qasen IOC-së për sqarim të mëtutjeshëm për statusin e Kosovës”, thuhet në një njoftim të EHF-së, raporton Koha Ditore.

Federata e Hendbollit të Kosovës nga viti 2004 është pranuar si anëtare me të drejta të kufizuara në EHF. Më vonë me status të njëjtë u pranua edhe në IHF. Skuadrat kosovare paraqiten rregullisht në gara evropiane, por Kosovës nuk i lejohet prezantimi në nivel të përfaqësueseve.

Kryetari i FHK-së, Mexhid Devaja, thotë se dy federatat ndërkombëtare janë të interesuara që të pranojnë Kosovën me të drejta të plota. Sipas tij, EHF-ja e IHF-ja në takim me IOC-në do të kërkojnë zgjidhje për rastin e Kosovës. Devaja javën e kaluar ishte për vizitë në EHF.

“Dy vite pas pranimit tonë, federatat ndërkombëtare të sporteve të mëdha si futbolli, basketbolli, hendbolli e volejbolli patën një takim ku vendosën që Kosovën ta pranojnë në të njëjtën kohë. Kjo ka bllokuar pranimin tonë. Tani asociacionet e hendbollit duan të heqin dorë nga kjo marrëveshje pasi e dinë se duhet të na pranojnë. Ndikim në këtë ka edhe presioni ynë i vazhdueshëm. Tani EHF-ja e IHF-ja do të mbajnë një takim me drejtuesit e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar ku do të kërkohet një zgjidhje për Kosovën”, ka thënë Devaja.

IOC-ja deri më tani nuk ka treguar gatishmëri për të thyer izolimin e sportit kosovar. Ndër të tjera IOC-ja nuk ia mundësoi xhudistes Majlinda Kelmendi që të garonte për Kosovën apo si sportiste e pavarur në Lojërat Olimpike “Londra 2012”. (koha)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).