Fatmir Selimi del me dy libra rreth shqiptarëve të Turqisë

Gjilan – Tashmë janë botuar librat “Me shqiptarët e Turqisë (V)” dhe “Me shqiptarët e Turqisë VI” të autorit Fatmir Selimi.

Fatmir Selimi është njëri nga njohësit e rrallë të shqiptarëve të Turqisë meqë ai me vetë iniciativë i ka vizituar ata në vende të ndryshme, ka përshkruar jetën e tyre, ka ofruar fakte dhe argumente të shumta për shqiptarët e atjeshëm.

Dy librat e tij flasin dhe japin argumente të shumta për organizimin e shqiptareve të Turqisë, flasin dhe na bëjnë të kuptojmë se shqiptarët e Turqisë janë diaspora më e pastër shqiptare.

Dy librat e Fatmir Selimit i cili me profesion është radiolog flasin për udhëpërshkrimin e tij të realizuar nëpër vende të ndryshme të Turqisë.

Selimi me fotografi të shumta nga tereni, me përshkrime të hollësishme për familjet shqiptare ka përshkruar vizitat e realizuara në qytetin e Bursës, Izmir, Inegol, Stamboll dhe në qytetin e Bafrës të Detit të Zi./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).