Fatime Hyseni – nëna e tre dëshmorëve të kombit

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Në vitin Dymijë e nëntëmbëdhjetë ,
Në muajin Shtator , më datën tetëmbëdhjetë –
Në fshatin Vërbicë , të trimave të vërtetë ,
Nëna e 3 dëshmorëve , kishte ndërruar jetë !

Çiftelia ime , nuk del prej dyzenit –
Do t’ ia këndoj një këngë Fatime Hysenit !
Ishte sinonim i nënës fisnike ,
Trimëreshë malësore , mikpritëse besnike !

Fatime Hysenit , prej fshatit t’ Vërbicës –
Simbolit t’ qëndresës dhe të sakrificës !
Me fshat të Vërbicës , krenohet Zhegoci –
Për trima t’ sakrificës nuk i gjendet shoqi !

Fatime Hyseni , nuk ka shoqe t’ globit –
Ajo ishte nënë e tre dëshmorëve t’ kombit :
Ramadan , Shaban dhe Ilmi Hysenit ,
Tre dëshmorë të kombit , krenarë të këtij venit !

Në mesin tonë , nuk është më Nëna Fatime ,
Por, vepra e saj prej heroine trime –
Në shërbim të atdheut , me vepra t’ vërteta ,
Do të jetojë fuqishëm për sa të jetë jeta !

Është një rast i rrallë , që një nënë plot trimëri –
Ia dhuron atdheut tre djem për liri !
Plot me dinjitet dhe vendosmëri ,
Deri n’ frymën e fundit qëndron me krenari !

Sot, jetojmë të lirë në troje të Dardanisë –
Në saje të kultivimit të ndjenjës së lirisë !
Nga Nëna Fatime për bijtë e saj të trimërisë ,
Që nuk e deshën jetën nën thundrën e robërisë !

Kjo Nëna Fatime – krenaria jonë ,
Vështirësi të jetës ka pasur gjithmonë !
Ashtu si të gjitha nënat e heronjve herët edhe vonë
Dhe njerëzve që janë flijuar për atdheun tonë !

Nuk ka qenë e lehtë për të , për shokët e qytetarët –
Periudha , kur armiku donte të shfaroste shqiptarët !

Por , që me vetëdije të plotë , vendimtarë edhe me besë –
Djemtë e Nënës Fatime , u vunë në rreshtin e UÇK-së !

Vullnetarisht iu rrekën luftës me armë në dorë –
Përfundimisht i dhanë goditjen armikut shekullorë !
Të rralla janë nënat , prej qytetit dhe katundit –
Që i përcollën djemtë për sakrificën e fundit !

Pas një sëmundje të shkurtë , ka ndërruar jetë Fatime Hyseni –
Nëna e tre vëllezërve dëshmorë : Ramadan , Shaban dhe Ilmi Hyseni !
Nënë Fatimja , edhe pse me gjysmë force dhe me shumë dhimbje e vaj –
Arriti t’ pritë e t’ përcjellë qytetarë nga gjithë Kosova , edhe përtej saj !

Krahas dhimbjes për rënien e tre djemve të saj për lirinë e atdheut –
Krenaria ishte më e madhe për të , si pasardhës të Skënderbeut !
Arriti ta përballonte dhimbjen edhe ligësinë ,
Sepse e kuptoj saktë se djemtë e saj fituan pavdekësinë !

Gjilan, më 18.09.2019.
Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).