RCCOLA

Farat e susamit plot kalcium e minerale organike

/ 1 minutë lexim
ARKATANA

Kjo farë e vogël ofron shumë më shumë se një shije të veçantë arrash. Përmban minerale organike, posaçërisht kalcium, dhe është një ushqim alkalik që ndihmon eshtrat dhe shëndetin e përgjithshëm.

Farat e susamit janë plot kalcium siç thamë, magnez, kopër, vitamin B1, zink dhe fibra dietike. Ofrojnë më shumë vlera ushqyese kur përdorim farën e plotë.

Farat e susamit përmbajnë 88 mg kalcium/lugë gjelle. Vetëm një çerek gote fara susami përmban më shumë kalcium se një gotë e plotë me qumësht.

Plus, qumështi është acidik dhe farat e susamit janë alkalike.

Mobi Casa

Farat e susamit janë të pasura në zink, një mineral tjetër që ka efekte pozitive në eshtrat tona.

Gjithashtu përmban kopër, që dihet për aftësitë anti-oksidante që mundëson reduktim të dhimbjeve të eshtrave.

Farat e susamit shtojnë një ndryshim në teksturë në pjekurina, një shije arrash në sushi, sallata dhe fërgesa, dhe gjithashtu mund të përdoren në salca të ndryshme të shijshme si tahini, humus dhe gjalpë susami.