Farat e lulediellit ulin shtypjen e lartë të gjakut

Farat e lulediellit kanë shumë benefite për shëndetin e njeriut.

Kjo pasi ato përmbajnë enzime dhe acide të cilat kanë efekt pozitiv.

Kështu konsumimi i farave të zeza ulë presionin e lartë të gjakut dhe ju mbron nga sëmundjet e zemrës.

Sipas Health Line një studim 3 javor që iu është bërë grave me diabetin e tipit 2 rezultoi me ulje të shtypjes së gjakut, pasi ato çdo ditë kanë ngrënë rreth 30 gram fara të zeza.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).