Familjes Sahiti nga Medvegja i bëhet presion në forma të ndryshme nga pushteti serb

Medvegjë – Në bazë të informacioneve tona të marra prej familjes, në Medvegjë vazhdimisht bëhen presione ndaj familjes Sahiti. Bashkëshortes së Fitim Sahitit, nënës e dy fëmive, i pasivizohet adresa.

Paramendoni familja e cila jeton këtu në Medvegjë den baba den. Bashkëshortja ka lindur në Medvegjë dhe permanent jeton aty. A janë këto presionet të cilat si mbas planifikimeve dhe veprimeve të radhës qojnë deri te poshtërimi i këtyre pak shqiptarve të cilët u rezistojnë këtyre reprezaljeve si komb autokton.

A do të shpërngulën edhe këta pak shqiptar në heshtje. Vallë, a do të na mallkojnë varret e të parëve tanë. Prej kujt po frikësohen shqiptarët. Medvegja ka me mbet ashtu siç po flasim për Toplicen, për Sanxhakun e Nishit.

Bisedat, fjale boshe, pa fuqi të përkrahjes nuk i ndalë proceset qëllimkeqe të Serbëve ndaj shqiptarëve.

Paramendoni nënen e tre femijëve e maltretojnë duke ja pasivizuar adresën….ky është një turp i radhës shprehën familjarët !

A ka mbetur vend të bisedohet ma me serb Jo. Me vite na torturuan, vuajtëm, u burgosëm, vdiqëm duke e mbrojtur vatanin. Familja Sahiti, si po duket e vetme po lufton për ta mbrojt Medvegjën. Pasojat po shihen. Me serbët s`ka mbet ma vend të bisedohet, të bashkëpunohet. Prandaj shqiptar vetëdijesohuni, t`ju dalim në përkrahje Medvegjës, e familjes Sahiti thuhet në reagimin e Kryetarit të Bashkësisë Islame në Medvegjë./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).